Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.
Kategóriák

Cukorbetegek lábápolása - szakmai ismeretek lábápolók részére 1. rész

2025. 03. 03. 10:12:00 Dr. Farkas Marianna
Cukorbetegek lábápolása -  szakmai ismeretek lábápolók részére 1. rész

DIABETES

„A néma gyilkos…”

A világ leggyakrabban előforduló anyagcsere-betegsége, amely rontja a beteg életminőségét, kezeletlenség esetén pedig súlyos szövődmények alakulhatnak ki.

A cukorbetegség, latinul diabetes mellitus, egy összetett anyagcsere-betegségcsoport, amelyet a vércukorszint krónikus emelkedése jellemez. A glükóz feldolgozási zavara, aminek oka a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia), esetleg mindkettő. A szükséges mennyiségű inzulin hiányában a sejtek nem képesek a vérből a glükóz felvételére, a vércukorszint megemelkedik. Ezek együttesen okozzák a betegség fő tüneteit. Csökken az energiatermelés és a szervezet legyengül. A következő ábra jól szemlélteti, hogy egészséges szervezetben hogyan szívódik fel az inzulin és hogyan nem jut el a sejtekbe inzulinrezisztencia esetén.

 

A cukorbetegség globálisan komoly egészségügyi problémát jelent, mivel hosszú távú szövődményei számos szervrendszert érintenek, beleértve a szív-érrendszert, a veséket, az idegrendszert és a szemet. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) becslései szerint 2021-ben világszerte körülbelül 537 millió ember élt cukorbetegséggel, és ez a szám folyamatosan emelkedik, részben a populáció öregedése és az elhízás terjedése miatt.